iPad Air 2

Rolls Roys wśród tabletów

iPad Air 2 | Urządzenia mobilne generują w Internecie prawie 60% ruchu, a wartość ta stale rośnie. Coraz więcej ludzi nie ma też w domu „klasycznych” komputerów, a mimo to sprawnie porusza się w Sieci za pomocą smartfonów i tabletów.

Od kilku lat technologiczne media co rusz wspominają o erze post-pc. Charakteryzować się ona ma tym, że urządzeniem wejściowym do Internetu przestał być ociężały, mało przenośny i niezgrabny komputer, zaś jego miejsce zajęły poręczniejsze tablety i smartfony. Statystyki wykazują, że urządzenia mobilne generują w Internecie już prawie 60% ruchu i wartość ta jest rosnąac.

Komputer bez wątpienia jest ważny, nie do zastąpienia przy procesie tworzenia wideo, grafiki lub przy programowaniu, lecz coraz większej liczbie zwykłych użytkowników wystarczają urządzenia mniejsze, zoptymalizowane do pracy z Internetem, prawie non stop noszone przy sobie. Coraz więcej ludzi w domu rezygnuje z komputera, ale sprawnie porusza się w Internecie na urządzeniach typu smartfon lub tablet. Dlatego zapraszamy do krótkiego opisu iPada. 

Parametry

Kupując luksusowy model samochodu Rolls Roys, nie jesteśmy informowani, jaką moc posiada wbudowany motor. Dowiadujemy się, że jest „wystarczająca”. Podobnie jest z tabletem Apple’a. Tu również moc jest odpowiednia. iPad ma działać sprawnie i płynnie przez 10 godzin przeglądania Internetu. Z małej ulotki możemy dodatkowo dowiedzieć się, że za pracę urządzenia odpowiada zaprojektowany przez Apple 64-bitowy procesor AX8. Współpracuje on z „odpowiednią” ilością pamięci RAM (2 GB). Ekran ma przekątną 9,7 cala i posiada piękny wyświetlacz Retina, pracujący w rozdzielczości 2048 na 1536 pikseli. Cały tablet waży zaledwie 444 gramy.

iPad Air 2 ma wbudowany moduł z dyskiem twardym typu flash o pojemności 32 lub 128 GB. O ile mniejszy dysk wymusza pewne kompromisy (mniej przechowywanych zdjęć, muzyki, filmów, programów), o tyle większy powinien zapewnić komfortowe przetrzymywanie dużych ilości danych przez wiele lat. Do tego w standardzie jest Wi-Fi oraz opcjonalnie miejsce na kartę SIM – by móc pracować poza domem np. w restauracji. Kolejnym modułem jest Bluetooth, dzięki któremu sparujemy bezprzewodowe słuchawki, a także zapewnimy łączność tabletu z drukarką lub głośnikami.

Rozpoczęcie pracy

iPad Air 2 jest całkowicie skonfigurowany już w momencie wyciągnięcia go z pudełka. Właściciel podaje jedynie swoje dane konta iCloud (konieczne do synchronizacji, tworzenia kopii bezpieczeństwa, zakupów aplikacji) oraz hasło do sieci Wi-Fi. Nie trzeba nic instalować, przejmować się sterownikami, wyszukiwać aktualizacji; mówiąc krótko: iOS to nie Windows. Co więcej, nie istnieje żaden moduł ani panel sterowania, gdzie można sprawdzić, jakiego rodzaju urządzenia lub sprzęt znajdują się w tablecie. I dobrze: większości użytkowników to i tak nie zaciekawi, a informatycy znajdą te dane w innym miejscu.

Pracą iPada zarządza system iOS, aktualnie w wersji 10, który jest zamknięty na modyfikacje – nie pozwala na działanie np. wirusów lub robaków internetowych. Nie trzeba więc dokładać do produktu żadnych pakietów dodatkowych powiększających jego bezpieczeństwo. Zamknięcie systemu oznacza też, że na iPadzie nie zainstalujemy żadnego programu, który nie pochodzi z oficjalnego sklepu Apple’a ani nie zmodyfikujemy go. System sterujący urządzeniem jest jednak bardzo prosty, całkowicie przezroczysty i intuicyjny, dzięki czemu z tym tabletem z łatwością poradzą sobie zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze.

Budowa fizyczna

Jak przystało na urządzenie XXI wieku, w dodatku tworzące erę post-pc, iPadAir2 nie posiada żadnych znanych nam ze świata komputerowego portów. W tablecie zastosowano jedynie jeden o nazwie Lightning służący do ładowania baterii iPada; za jego pomocą można również rozszerzyć funkcjonalność, dokupując jedną z wielu dostępnych na rynku przejściówek. Niezbędna wydaje się ta, która zapewni łączność z projektorem lub telewizorem. Dzięki takiemu zestawowi można zapomnieć o noszeniu do pracy swojego ciężkiego laptopa. W przypadku iPada zapomnieć można też o podłączeniu jakiegokolwiek sprzętu używającego standard USB. Jeżeli chcemy drukować bezpośrednio z urządzenia, drukarka musi wspierać bezprzewodowy standard AirPrint. Na rynku znajdziemy oferujące taką funkcjonalność. Do tabletu nie da się podłączyć pendrive`a, dlatego warto pamiętać, że dokumenty można przesłać pocztą lub udostępnić w chmurze.

Każdy z iPadów posiada kilka przycisków fizycznych na obudowie. Na górnej krawędzi znajdziemy przycisk włączania i wyłączania, a  po jego lewej stronie – dwa guziki odpowiadające za głośność. U góry umieszczono również wejście jack do podłączania słuchawek lub głośników, natomiast na dole urządzenia znajduje się charakterystyczny, okrągły przycisk oznaczający „Początek”. Sam guzik jest prawdziwym dziełem inżynierii XXI wieku. Domyślnie służy do wybudzenia tabletu oraz zamykania każdej aplikacji, ale jest też swoistą bramą do urządzenia. Dzięki wbudowanemu w niego czytnikowi linii papilarnych zabezpiecza tablet przed dostępem obcych. Po naciśnięciu guzika, gdy iPad jest wyłączony, następuje odczyt linii papilarnych i włączenie ekranu. Jeśli tablet próbuje uruchomić osoba nieuprawniona, urządzenie pozostanie zablokowane. Co istotne, wzorce odcisku palca są odpowiednio zabezpieczone i przetrzymywane w postaci cyfrowej w specjalnie zaprojektowanym module sprzętowym tabletu o nazwie Secure Enclave (z ang. bezpieczna enklawa). Nie są one przechowywane poza urządzeniem (np. w chmurze) ani też udostępniane agencjom wywiadowczym lub policji. Sam przycisk „Początek” działa błyskawicznie, nie trzeba go specjalnie aktywować.

Multitouch

Wielką zaletą iPada Air 2 jest możliwość obsługiwania go wieloma palcami na raz. Technologia ta jest stale dopracowywana i zarazem nieosiągalna na żadnym innym tablecie pracującym w systemach Windows i Android. Rozsuwane od siebie dwa palce powiększają zdjęcie (lub np. mapę), a dwa palce zbliżające się do siebie zdjęcie (lub mapę) zmniejszają. Przesunięcie czterema palcami w prawo lub w lewo to przełączenie ekranu na inną aplikację lub powrót do poprzedniej. Ściśnięcie pięciu palców do środka powoduje zamknięcie aplikacji. To prawdziwa siła tego urządzenia, tym bardziej, że gesty palców (dłoni) działają bardzo płynnie, powtarzalnie i przewidująco.

Mały ekranik, wiele okien

Ekran iPada Air 2 składa się z rzędów poukładanych na nim ikon symbolizujących programy. Domyślnie po włączeniu urządzenia cały ekran otrzymuje aktywna aplikacja. Warto jednak pamiętać, że na iPadzie w wersji Air 2 i wyższych można włączyć dwa (a nawet trzy) programy na jednym ekranie. Jest on wtedy dzielony w proporcji 3/4 na pierwszy program i 1/4 na drugi. Można podzielić również ekran w proporcji 1/2 na 1/2. Natomiast jeżeli oglądamy jakiś film (np. na Youtube, Vimeo), to możemy wyciągnąć go na ekran z aplikacjami. Uzyskujemy wtedy efekt trzech różnych aplikacji dostępnych na ekranie naszego urządzenia. Jednocześnie system iOS pozwala na działanie wielu aplikacji w tle, dzięki czemu podczas pracy możemy np. odtwarzać muzykę albo korzystać z nawigacji.

Ekosystem i dobrodziejstwo chmury

Jeśli używamy więcej niż jedno urządzenie Apple’a w domu, pracy lub szkole (np. komputera Mac lub telefonu iPhone), warto rozważyć pełną synchronizację wszystkich urządzeń. Będą one w sposób przezroczysty dla użytkownika dopełniać się, wymieniając historią otwartych stron internetowych, hasłami, notatkami, mailami itp.

Zalogowanie się do Wi-Fi na iPadzie spowoduje, że hasła nie będzie trzeba wpisywać w iPhonie lub w Macu. Po zalogowaniu się na jednej stronie na jednym urządzeniu pozostałe urządzenia przejmą hasło. Ponadto, dzięki wbudowanej usłudze handoff, dokument, który zaczęliśmy tworzyć na iPadzie, możemy dokończyć na Macu lub iPhonie. Zdjęcie poprawione na Macu automatycznie poprawi się na pozostałych urządzeniach. Dołożony filtr na iPhonie zmodyfikuje nasze zdjęcie w iPadzie. Zakupiona muzyka trafi na każdy z naszych sprzętów. Synchronizować się będą również kontakty dodane w książce adresowej, a także Przypomnienia, Kalendarz lub ulubione zakładki w przeglądarce internetowej Safari.

Oprogramowanie na starcie

Już w momencie zakupu tabletu, po jego pierwszym uruchomieniu i wprowadzeniu loginu i hasła iCloud, otrzymujemy bogatą listę przydatnych aplikacji. Znajdziemy wśród nich takie niezbędniki, jak: przeglądarka internetowa (Safari), program pocztowy, program do odtwarzania i zakupywania muzyki (iTunes), mapy, oprogramowanie biurowe (Zegar, Książka Adresowa, Kalendarz, Przypomnienia, Notatki).

W urządzanie znajdują się także: prosty, ale znakomity edytor tekstu Pages, arkusz kalkulacyjny Numbers i aplikacja do tworzenia prezentacji Keynote. Programy te potrafią czytać i zapisywać dokumenty: Worda, Excela i PowerPointa. Warto im dać szansę, nawet jeśli „od zawsze” pracujemy z Office`em Microsoftu.

Prawdziwych artystów zachwycą takie aplikacje, jak: Aparat, Zdjęcia (pozwala na katalogowanie i edycję fotografii), GarageBand (służy do kreowania muzyki), iMovie (umożliwia tworzenie filmów) i Podcasty. Pozostałe programy użytkownik iPada może ściągać dzięki umieszczonemu na pulpicie urządzenia AppStore, który jest bramą do sklepu z kilkoma milionami kolejnych gier i aplikacji.

Ocena

Wśród tabletów kosztujących powyżej 200 dolarów (800 zł w Polsce) prawie 80% rynku należy do Apple’a. Nie liczą się tutaj urządzenia z Androidem ani z Windowsem. Natomiast iPad Air 2 jest wśród wszystkich tabletów niemal wzorcowym urządzeniem: nieduży i lekki, łatwo przenośny, zawsze gotowy do pracy, wyposażony w potężną baterię starczającą na kilka dni używania.

Osoby posiadające większą płynność finansową mogą swą przygodę zacząć od droższego i nowszego urządzenia Apple’a: iPada PRO. Jednak duża moc, poręczność i znacznie niższa cena iPada Air 2 sprawiają, że dla wielu to właśnie on będzie lepszą alternatywą niż jego młodszy brat.