Apple Muzeum w Katowicach

Miło nam poinformować, że na wczorajszej edycji Nocy Muzeów, gościliśmy na przygotowanej przez Jacka Łupinę wystawie Macintoshy. Zorganizowano ją w katowickim Centrum Kultury na Placu Sejmu Śląskiego.

Spośród eksponatów, najciekawsze wydały się nam zestaw komputerowy Apple II GS. Oferowany był on od 1986 do 1992 roku w cenie 999$. Napędzał go procesor pracujący z częstotliwością 2,8 MHz (tak, tak), płyta główna obsługiwała 1 MHz szynę danych. Sprzęt posiadał 256 KB pamięci RAM, i można było ją rozszerzyć do 8 MB. Oprogramowaniem systemowym komputera był GS/OS. Prezentowany na wystawie model jest specjalnym oryginalnym Upgradem  dla posiadaczy Apple IIe.


Wyświetlany kolorowy obraz generowała karta VGC. Ciekawostką było zabezpieczenia komputera był sprzętowy klucz, zbliżony wyglądem do tych, które używamy do otwierania naszych mieszkań. Sam komputer można było przytwierdzić na stałe do stołu, by zapobiec jego wyniesieniu. Prawdziwy biały kruk.

Oprócz powyższego, na wystawie można było podziwiać nieco bardziej współczesne komputery w postaci desktopowych Macintoshy z rodziny II. Dla dzieciaków przygotowano stanowiska z sześcioma pięknymi iMac G3, które tak bardzo zrewolucjonizowały rynek pecetów pod koniec XX wieku. Toczyły się na nich zacięte pojedynki w sieciowej strzelance. Warto w tym momencie wspomnieć, że był to również mój pierwszy Mac (nie licząc starego Powerbooka 1400CS), od którego zacząłem w 2001 roku przygodę ze sprzętem Apple.

Wisienką na torcie był wystawiony piękny PowerMac G4 Cube. Komputer, którego wyprodukowano zaledwie w liczbie około 100.000 egzemplarzy. Został on niezbyt dobrze przyjęty przez rynek, głowie ze względu na wysoką cenę.

Więcej informacji o całej kolekcji Jacka znajdziecie na jego stronie, Polecamy odwiedziny!

Muzeum: http://www.extremeretroapple.pl